02188527932 09120743868 09129179037 09215841852

برنامه ی بازاریابی یک ساله

برنامه ی بازاریابی یک ساله

چطور یک برنامه ی بازاریابی یک ساله بریزیم؟

در برنامه ی بازاریابی کلیک پرداز ، کیوان خرمی برای شما توضیح می دهد که چگونه می توانید با برداشتن دوازده قدم، در بازاریابی خود حتی برای یک ریال از پولتان، برنامه ریزی بلند مدت داشته باشید. کیوان، چند راه و روش سریع به شما می آموزد که بتوانید برنامه ریزی طولانی مدت یک ساله برای بازاریابی خود داشته باشید.

وقتی در حال برنامه ریزی استراتژی های بازاریابی خود هستید، همواره در ذهن داشته باشید که در طی چند سال آینده خیلی چیزها تغییر خواهند کرد بنابراین با یک برنامه ریزی یک ساله شروع کنید. این برنامه ریزی را بر روی یگ برگه ی کاغذ و یا در یک فایل الکترونیکی انجام دهید، ولی در هر صورت اصول و اساس زیر را در آن رعایت کنید. در حال حاضر شما آن چه را که می خواهید در طول یک سال آینده انجام دهید، به صورت یک هدف تنظیم نموده و استراتژی هایی را نیز برای موفقیت در آن هدف در نظر دارید؛ همچنین سه الی پنج تاکتیک برتری را که قصد دارید برای اجرای استراتژی خود به کار بندید، مشخص نمایید. حالا زمان آن رسیده است که به جزئیات آن چه بایستی انجام دهید بپردازید:

 • هدف: آن چه قصد دارید در طول یک سال پیش روی انجام دهید.
 • استراتژی ها: رویه ای که از طریق آن قصد دارید به هدف دست یابید.
 • تاکتیک: سه الی پنج چیزی که به آن ها نیاز دارید تا به هر استراتژی جامه ی عمل بپوشانید.
 • انجام دادنی ها: قدم هایی که باید برای اجرای هر تاکتیک بر دارید.
 • جدول زمانی: طرح کلی که برایتان معین می کند تمام قدم هایی که باید بردارید چقدر زمان می برد.
 • منابع: چه کسی مسئول اقدام است.

هم اکنون لازم است بودجه ی سالانه بازاریابی خود را مشخص نمایید. منبع این بودجه ی سالانه، درآمد سالیانه ی کسب و کار شما ست یعنی درصدی از این درآمد سالیانه را به عنوان بودجه ی بازاریابی در نظر می گیرند و این بودجه می تواند بین یک دهم درصد تا ده درصد از کل درآمد باشد. اگر کسب و کار شما هنوز نوپاست این به معنی درآمد محدود و تلاش بسیار سخت برای کسب درآمد و به دست آوردن مشتری است و ممکن است ناچار باشید برای ابتدای کار بودجه ی بیشتری را به این امر اختصاص دهید. به محض آن که بودجه ی بازاریابی را در دست داشتید باید آن را به صورت ماهانه و یا فصلی و با توجه به رسانه های بازاریابی، تنظیم نمایید. رسانه های بازاریابی موجود عبارتند از:

 • روزنامه ها
 • مجلات مخصوص مصرف کنندگان
 • نشریات تجاری
 • رادیو اف/ام و ای/ام
 • رادیو ست لایت
 • تلویزیون
 • ایمیل
 • مراکز خرید
 • تعاونی ها
 • بازاریابی محتوایی
 • رسانه های اجتماعی

طراحی و رسم ابتدایی کمپین های بزرگ و اصلی تان بسیار حائز اهمیت است. کمپین های بزرگ و اصلی نیازمند منابع بیشتر هستند و انجام کارهای مربوط به آن ها زمانبر تر از کمپین های معمولی است که تا به حال با آن ها سر و کار داشته اید، بنابراین اول می بایست برای آن ها برنامه ریزی نمایید. از یک تقویم مختص کمپین تبلیغاتی بزرک استفاده کنید که برای هر ماه دارای عنوان یا سرصفحه، هزینه های پیش بینی شده، هزینه های واقعی، منابع مورد نیاز، نتایج مورد انتظار و نتایج واقعی باشد، تا به کمک آن بتوانید کارهایتان را صحیح به اتمام برسانید؛ از این طریق شما می توانید هر چیز مورد نیاز خود را تا آخرین لحظه پیش بینی نمایید و همین امر شما را از شکست و عقب ماندن نجات خواهد داد.

زمانی که برنامه ریزی خود را انجام دادید، در اولین نگاه ممکن است به نظر برسد که کار سخت و دشواری پیش روی دارید.  بهترین راه برای آن که بتوانید از عهده برنامه ریزی تان برآیید، تقسیم کردن آن به بخش های کوچک و قابل کنترل است. به همین علت است که پیشنهاد ما به شما این است که با رسم و طراحی کمپین های بزرگ و اصلی، کار خود را آغاز کنید. این کار به شما فرصت می دهد تا درباره ی ملزمات هر کمپین خوب بیاندیشید: کارهایی که برای تکمیل آن باید انجام دهید، منابع مورد نیاز، زمانی که باید کار خود را آغاز کنید تا بتوانید به موقع آن را به انجام برسانید، و سیستم ردیابی برای تشخیص این که آیا آن چه قرار بوده انجام شود صورت گرفته یا نه.

در این جا به راهی آسان می پردازیم که از طریق آن بتوانیم از پس این چالش برآییم:

 • به یاد داشته باشید که شما یک هدف یک ساله برای خود قرار داده اید و استراتژی هایی را برای رسیدن به آن هدف تنظیم نموده اید. منطقی است که ابتدا از خود بپرسید در نیمه ی راه باید به کجا رسیده باشید، تا بتوانید هدف یک ساله تان را تکمیل نمایید. بنابراین با برنامه ریزی اهداف شش ماهه شروع کنید.
 • نه ماه نقطه ی میانه ی شش ماه و یک سال است. از خودتان بپرسید برای دستیابی به اهداف یک ساله تان، باید در عرض نه ماه چه کارهایی انجام داده باشید.
 • حالا، سه ماه نقطه ی میانه ی شروع تا ماه ششم است. از خود بپرسید برای به انجام رساندن اهداف شش ماهه تان باید در طی سه ماه چه کارهایی انجام دهید. سه ماه زمان بسیار کوتاهی است که اگر بدون برنامه ریزی سر کنید به سرعت برق و باد می گذرد مگر آن که از آن برای رسیدن به اهدافتان از این زمان بهره ببرید و فعالیت های لازم را انجام دهید. آماده کردن خودتان برای اقدامات خاصی که باید در یک ماه آینده انجام دهید بسیار ساده است. بنابراین قبل از هر چیز از خودتان بپرسید طی یک ماه آینده چه کارهاای باید انجام دهید تا بتوانید به اهداف یک ماهه ی خود دست یابید. در پایان ماه اول، با توجه به این که فقط دو ماه برای رسیدن به اهداف سه ماهه تان زمان باقی مانده است، همین برنامه ریزی را برای ماه های آینده نیز انجام دهید.

اخطار: فعالیت های بازاریابی و هزینه ها و مخارج آن معمولا در طول یک سال ثابت و یکسان باقی نخواهند ماند. ممکن است در کسب و کارتان فصل های شلوغی داشته باشید و همچنین فصل هایی که کسب و کارتان در آن ها کند تر پیش می رود؛ و شما باید فعالیت های بازاریابی خود را با توجه به این مسئله برنامه ریزی نمایید. برای مثال امکان دارد کارهای حسابداری و آماده سازی مالیات شرکت، از اول فروردین تا پانزدهم تیر ماه بسیار پر مشغله تر از ماه های دیگر باشد و در سایر ماه ها نیاز باشد که برای فروش بیشتر فعالیت های بازاریابی تان را افزایش دهید. اما برخی دیگر از کسب و کارها، مثلا خدمات الکتریکی، در تمام طول سال کار دائمی دارند. این چنین مشاغلی ممکن است از الگوی پایاتری استفاده نموده و تلاش های بازاریابی خود را روی دوازده ماه سال به طور مساوی تقسیم و پخش کنند.

هر برنامه و الگویی که بر می گزینید اطمینان داشته باشید که در کارتان پا بر جای باقی می مانید و از اندازه گیری و پرداختن به نتایج دست نکشید تا سال به سال به جلو پیش بروید.

Summary
Review Date
Reviewed Item
برنامه ی بازاریابی یک ساله
Author Rating
51star1star1star1star1star
ایمیل شما نزد ما محفوظ می ماند.
عباس آباد- تقاطع شریعتی بهشتی- خیابان متحیری پلاک 1 طبقه 5 واحد 19
info@clickpardaz.com
021-88527932
09120743868